Uzależnienia

Uzależnienia

Powszechnie znane są uzależnienia od alkoholu, narkotyków, leków, nikotyny czy „dopalaczy”. Dla większości z nas jest oczywiste, że przyjmowanie tych substancji w nadmiarze jest szkodliwe. Od kilku lat coraz częściej dochodzi również do uzależniania się od określonych czynności, są to tzw. uzależnienia behawioralne. Mamy tu do czynienia z grami hazardowymi czy komputerowymi, mediami społecznościowymi, nadmiernym przepracowywaniem się, zakupami, seksem i wieloma innymi zachowaniami, które mają cechy uzależnienia.

Jest to rodzaj uzależnienia psychicznego, a patologiczne jest zapotrzebowanie na wykonywanie tych czynności, ich częstotliwość i intensywność.

Skąd mogę wiedzieć, że to już uzależnienie?

Jeżeli masz następujące objawy:

  • silne pragnienie lub poczucie przymusu podejmowania określonego zachowania czy spożycia substancji (przy uzależnieniach chemicznych)
  • trudności w kontrolowaniu zachowań związanych z daną substancją czy obszarem działania
  • fizjologiczne objawy odstawienia (przy przerwaniu czynności czy zaprzestaniu przyjmowania substancji)
  • stwierdzenie zmiany tolerancji (zwiększenie ilości spożywanych substancji czy nasilenie zachowań w celu uzyskiwania wcześniejszych efektów)
  • narastające zaniedbywanie innych źródeł przyjemności
  • kontynuacja zachowań czy przyjmowania substancji mimo wyraźnych szkód jakie to przynosi

Uzależnienie rozpoznaje się, gdy co najmniej trzy z wymienionych sześciu objawów występują łącznie.

Skontaktuj się z nami. W MentalPath nasi terapeuci wspólnie ustalą z tobą plan działania zmierzający do celu, jakim jest wyleczenie się z uzależnienia.

Skąd mam wiedzieć, że jestem uzależniony/a?

Jeżeli czujesz, że ciągle szukasz okazji do wypicia, traktujesz alkohol jako ucieczkę od problemów lub środek na poprawę humoru, czujesz silną potrzebę wypicia, pijesz w samotności, pomimo prób opanowania swojego zachowania lub robienia przerw, nadal nie masz kontroli, skontaktuj się z nami i umów na wizytę do odpowiedniego terapeuty.


W MentalPath pomożemy ci zidentyfikować przyczyny twoich problemów
i przeprowadzimy cię przez proces leczenia w przyjaznych i empatycznych warunkach.

Skontaktuj się już dziś i wybierz odpowiedniego specjalistę.

Nasi specjaliści