Problemy w związkach

Terapia rodzinna i terapia par

Terapia dla rodzin jest również określana jako terapia par i rodzin, terapia małżeństw i rodzin, terapia systemów rodzinnych oraz poradnictwo rodzinne. Rozwija relacje, pomaga odbudować więź i wzajemne zaufanie. Wspiera proces zmian i rozwój. W swej formie ukierunkowana jest na interakcje członków rodziny. Ten rodzaj terapii jest zwykle krótkoterminowy, ale czas trwania i plan współpracy z terapeutą, będą zależały od danej sytuacji i potrzeb.

Rodzina ma wspólne potrzeby, ale każdy z jej członków ma też własne, które czasami stoją w opozycji do potrzeb grupy. Każda rodzina, czy związek, doświadczają okresów konfliktu lub napięcia, które mogą wynikać z etapu pogłębiania relacji i zaciskania więzi. Przyczyną konfliktów i nieporozumień mogą być kwestie rozwojowe, jak dorastanie, starzenie się, ale także mogą być związane z określonymi sytuacjami, jak utrata pracy, romans, wypadek, choroba, przejście na emeryturę oraz inne sytuacje zaburzające dotychczasowy ład. Nierozwiązane problemy mogą narastać i pogarszać się, prowadząc do stresu, niepokoju lub depresji u jednego lub większej liczby członków rodziny.

Istnieje wiele powodów, dla których warto podjąć terapię lub poradnictwo rodzinne, na przykład:

 • gniew i konflikt między rodzicami a dziećmi lub innymi członkami rodziny
 • rodziny patchworkowe
 • doświadczanie żalu i straty
 • zmaganie się z poważnymi problemami zdrowotnymi, fizycznymi lub psychicznymi
 • nadużywanie substancji psychoaktywnych
 • problemy małżeńskie
 • adopcja
 • rozważanie separacji lub rozwodu

Sesje terapeutyczne mogą uczyć przydatnych umiejętności, aby wzmocnić więzi, przygotować się na istotne zmiany, przejść przez trudny okres, rozwiązać konflikt lub poprawić komunikację. Terapia rodzinna pomaga zrozumieć, jak funkcjonuje rodzina jako system. Identyfikuje mocne i słabe strony systemu rodzinnego. Wyznacza cele oraz uczy, jak pracować nad problemami.

Warto skorzystać z konsultacji psychologicznych, jeśli rodzina przygotowuje się do znaczącej zmiany takiej jak:

 • przeprowadzka do innego kraju lub miasta
 • narodziny dziecka
 • zmiana pracy lub szkoły dla dzieci
 • ponowne małżeństwo

Skąd mam wiedzieć, że mam kryzys w związku?

Jeżeli czujesz, że w twoim związku coraz częściej pojawiają się kłótnie i napięcia, macie dla siebie coraz mniej czasu, unikacie wspólnych rozmów, nie macie ochoty na bliskość, odsunęliście się od siebie, pojawia się trudność w rozmawianiu ze sobą, jeżeli zdarzyła się zdrada, choroba, ktoś jest mocno ukierunkowany na karierę i bardziej skupiony na pracy niż na relacji, skontaktuj się z nami i umów na wizytę do odpowiedniego terapeuty.

W MentalPath pomożemy ci zidentyfikować przyczyny twoich problemów i przeprowadzimy cię przez proces leczenia w przyjaznych i empatycznych warunkach. 

Terapeuci MentalPath to zespół specjalistów zaangażowany w dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, których potrzebujesz, żeby poradzić sobie z nurtującymi cię problemami.

Skontaktuj się już dziś i wybierz odpowiedniego specjalistę.

Nasi specjaliści