Samotność i izolacja

Dzięki sytuacji pandemicznej na świecie zaczęto częściej mówić o problemach wynikających z izolacji i samotności. Jednakże sam problem nie jest nowy i wiele osób zgłaszało się jeszcze przed pandemią po pomoc psychologiczną właśnie z problemem samotności.

Ten z pozoru niegroźny stan, jest bardzo poważną dysfunkcją.

Powoduje szereg destrukcyjnych skutków i zmian często już nieodwracalnych.

Wieloletnie badania neurologów i psychiatrów wykazały, że już wielomiesięczna samotność i izolacja potrafią powodować zmiany w mózgu, a konkretnie w ciele migdałowatym oraz podwzgórzu. Są to obszary w dużym stopniu regulujące nasze funkcjonowanie społeczne. Skutki osamotnienia widoczne są w sieciach neuronalnych, a można je zbadać za pomocą rezonansu magnetycznego (fMRI). Niektóre badania pokazują, iż wieloletnia samotność doprowadza do kurczenia się całej struktury mózgowej. Człowiek zaczyna mieć realne trudności poznawcze, fizyczne, społeczne, psychologiczne, z pamięcią i wiele innych.

Jeśli odczuwasz samotność albo dostrzegasz, że ktoś z twojego otoczenia cierpi na samotność – to reaguj. Samotność i przedłużająca się izolacja przyczyniają się do depresji, lęków, problemów ze snem, chorób somatycznych i szybszej śmierci.

Wychodzenie z samotności jest procesem długofalowym, nie staniesz się lwem salonowym w tydzień, bo i nie ma takiej potrzeby.

Zastanów się:

  • czy masz w swoim otoczeniu choć jedna osobę, która jest dla Ciebie miła i akceptująca, przy której czujesz się bezpiecznie? Jeśli tak, to spróbuj z nią porozmawiać. Zacznij od prostej wiadomości tekstowej, maila czy telefonu („Co u Ciebie?”, „Czy masz czas na krótką rozmowę?”). Na pewno jest ktoś, kto chętnie z Tobą spędzi czas.
  • jeśli jest to dla Ciebie za trudne, zgłoś się do wybranego lub poleconego psychologa, zadzwoń na telefon zaufania.
  • nie oceniaj swojej samotności, ona z czegoś wynika. Obserwuj ją, zrozum i zaakceptuj skąd się bierze i dokąd Cię prowadzi?
  • nie jesteś skazany na samotność. Można z niej świadomie wyjść. Im szybciej zaczniesz działać, tym lepiej!

MENU

Terapeuci MentalPath to zespół specjalistów zaangażowany w dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, których potrzebujesz, żeby poradzić sobie z nurtującymi cię problemami.

Skontaktuj się już dziś i wybierz odpowiedniego specjalistę.

Nasi specjaliści