Poczucie winy i wstydu

Są to emocje znane każdemu z nas od dziecka. Czy masz świadomość jak i kiedy je odczuwasz 

Wina – to odczuwane wyrzuty sumienia lub poczucie odpowiedzialność za coś co zrobiliśmy lub postrzegamy, że zrobiliśmy źle. Wina odnosi się do konkretnego działania lub zachowania.

Poczucie winy nie oznacza wcale brania na siebie realnej winy lub odpowiedzialności. Poczucie, jak sama nazwa wskazuje jest stanem subiektywnym, a nie faktycznym. To, że czujemy się winni, nie oznacza, że jesteśmy winni. Jeżeli mamy tendencję do obwiniania się za rzeczy, na które nie mamy realnego wpływu, warto skonsultować się z psychologiem, który pomoże nam znaleźć źródło takiego zachowania. Często świadomość może znacząco poprawić jakość naszego codziennego funkcjonowania.

Wstyd – większość z nas kojarzy wstyd ze skrępowaniem i onieśmieleniem. Ale jest to emocja dużo głębsza i poważniejsza w swoich konsekwencjach.

Jest to emocja lęku przed zerwaniem więzi, przed odrzuceniem i oceną. Wstyd blokuje w nas rozwój, radość, poczucie własnej wartości.

  1. Brown badając wstyd dostrzegła, że dotyczy on wielu obszarów naszego życia: wyglądu, statusu, rodzicielstwa, rodziny, pochodzenia, stanu zdrowia, uzależnień, seksu, starzenia się, wyznania, traumatycznych doświadczeń oraz wpływu oczekiwań społecznych i stereotypów na nasze życie. Wstyd sprawia, że ciągle czujemy się „nie dość…”
  • nie dość fajni
  • nie dość inteligentni
  • nie dość atrakcyjni
  • nie dość bogaci

Wstyd jest doświadczeniem wynikającym z życia w społeczności oraz narzuconych nam norm, oczekiwań i powinności.

Jeżeli żyjesz w ciągłym poczuciu wstydu np. z powodu rodziny, z której pochodzisz, statusu majątkowego, niedoskonałości swoich lub twoich najbliższych to warto skonsultować się z psychologiem, aby uwolnić się od tych negatywnych emocji.

 

MENU

Terapeuci MentalPath to zespół specjalistów zaangażowany w dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, których potrzebujesz, żeby poradzić sobie z nurtującymi cię problemami.

Skontaktuj się już dziś i wybierz odpowiedniego specjalistę.

Nasi specjaliści